HOME > WPIS > Czy pandemia zaszkodziła branży meblowej?

Czy pandemia zaszkodziła branży meblowej?

Czy pandemia zaszkodziła branży meblowej?

Od miesięcy świat żyje pandemią koronawirusa. Pojawił się nagle, nie chce odpuścić, a na dodatek każdego dnia drenuje gospodarkę światową. Pandemia strachu i sceptycyzmu w inwestycjach przetoczyła się przez wiele branż, szczególnie tych, które wymagają kontaktu osobistego, ale problemy finansowe rozlały się również na inne branże. Spowodowane jest to kryzysem ekonomicznym, z którym przychodzi się nam mierzyć już teraz. Jak na pandemię zareagowała branża meblarska?

Struktura polskiej branży meblowej

Polska branża meblarska stoi mikrofirmami. Jak podaje B+R Studio w 2019 roku ponad 94 procent firm meblarskich to takie właśnie niewielkie przedsiębiorstwa, nierzadko jednoosobowe działalności. To ponad 27 000 producentów mebli. Małych, ale solidnych i lubianych często na lokalnym rynku. Dane z maja 2020 roku wskazują jasno możliwy spadek produkcji mebli w naszym kraju aż o 1/3. To niesamowicie wiele mając na uwadze, że w 2019 roku nasz kraj był czołowym producentem mebli na terenie Europy.

Lockdown - jak odbił się na producentach mebli?

Fatalne skutki Lockdownu odczuły praktycznie wszystkie firmy meblarskie. Wynika to z faktu, że klienci stracili czasowo możliwość kupowania mebli w stacjonarnych sklepach. Okres niepewności w sprzedaży tym wywołany był najbardziej problematyczny dla polskich producentów mebli.

Jak firmy radzą sobie z pandemią? Zaglądamy do PUR Nidzica

Firmy takie jak PUR Nidzica są dobrze zakorzenione na polskim rynku, dzięki czemu pandemia nie wywołała aż tak dramatycznych skutków, jak miało to miejsce w wielu przypadkach. Warte zauważenia jest to, że marki dobrze widoczne na szerokim rynku internetowym przechodzą ten kryzys znacznie lepiej od tych firm, które bazują jedynie na popularności w lokalnej społeczności. Wpływ na rentowność firmy w dobie kryzysu ma również szerokość oferty, a ta w firmie PUR jest bardzo duża. Oferujemy nie tylko meble ale i wszelkie komponenty potrzebne do produkcji: stelaże tapicerskie, poduszki, pokrowce, ovatę. Kolejnym wyzwaniem po pandemii będzie dla branży meblarskiej niewątpliwe spowolnienie gospodarcze, które spowodować może u wielu Polaków niechęć do zakupu nowych mebli i idący za tym spadek sprzedaży. Pozostaje wierzyć, że najgorsze za nami.

Źródło: https://filarybiznesu.pl/pandemia-uderzyla-w-branze-meblarska-przedsiebiorcy-licza-straty/a3919